Odpowiedzi ekspertów na pytania pacjentów i lekarzy - Jestem mamą trzylatka cierpiącego na skazę białkową. Dziecko nie toleruje nabiału w żadnej postaci. Martwię się o stan jego kości, ponieważ wiem, że zapotrzebowanie na wapń jest w dzieciństwie wysokie. Mam zatem pytanie o suplementacje wapnia. Czy istnieje bezpieczny sposób?
Szukaj   
osteoporoza.pl > FAQ > Odpowiedzi ekspertów na pytania pacjentów i lekarzy > Jestem mamą trzylatka cierpiącego na skazę białkową. Dziecko nie toleruje nabiału w żadnej postaci. Martwię się o stan jego kości, ponieważ wiem, że zapotrzebowanie na wapń jest w dzieciństwie wysokie. Mam zatem pytanie o suplementacje wapnia. Czy istnieje bezpieczny sposób?

Utwórz PDF Email Drukuj

Jestem mamą trzylatka cierpiącego na skazę białkową. Dziecko nie toleruje nabiału w żadnej postaci. Martwię się o stan jego kości, ponieważ wiem, że zapotrzebowanie na wapń jest w dzieciństwie wysokie. Mam zatem pytanie o suplementacje wapnia. Czy istnieje bezpieczny sposób?

Data dodania:
poniedziałek, 19 stycznia 2009

Odpowiedź

Jeżeli dziecko nie toleruje w żadnej postaci produktów mlecznych to pozostaje przede wszystkim suplementacja, gdyż u 3.letniego dziecka pokrycie zapotrzebowania na wapń z zielonych warzyw i ryb jest niewystarczające. Suplementacja preparatami od Calcium w syropie poprzez Ostram (fosforan wapniowy - gdyż może być w tym przypadku także niedobór fosforu) aż do węglanu wapnia (np. Vitrum Calcium) jest bezpieczna, o ile dawki są wyważone (odnośnie zapotrzebowania, dla wieku 3 lata wynosi ono 800 mg/dobę). Wskazane jest przed przewlekłą suplementacją wapniem (też po~1,5 roku jej stosowania) wykonanie badania USG brzucha dla oceny stanu nerek i dróg układu moczowego.
Oświadczenie:
Informacje w dziale pytania/odpowiedzi Portalu mają wartość informacyjną i nie powinny decydować o sposobie leczenia. Portal i odpowiadający nie biorą odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki medyczne, które mogły by wynikać z udzielonej informacji. Decyzje terapeutyczne podejmuje lekarz prowadzący pacjenta.
© Polski Portal Osteoporozy 2003-2020.
portal@osteoporoza.pl - www.osteoporoza.pl