Odpowiedzi ekspertów na pytania pacjentów i lekarzy - Dlaczego w badaniu densytometrycznym wyszła mi osteoporoza w kręgosłupie a w szyjce kości udowej nie?
Szukaj   
osteoporoza.pl > FAQ > Odpowiedzi ekspertów na pytania pacjentów i lekarzy > Dlaczego w badaniu densytometrycznym wyszła mi osteoporoza w kręgosłupie a w szyjce kości udowej nie?

Utwórz PDF Email Drukuj

Dlaczego w badaniu densytometrycznym wyszła mi osteoporoza w kręgosłupie a w szyjce kości udowej nie?

Data dodania:
czwartek, 26 marca 2009

Odpowiedź

Z reguły osteoporoza to znaczy obniżona gęstość kości. Pojawia się wcześniej w kręgosłupie niż w szyjce kości udowej. Wynika to z różnic w budowie anatomicznej. Kręgosłup zbudowany jest głownie z kości gąbczastej, którą cechuje szybki metabolizm kości. W przeciwieństwie do kręgosłupa szyjka kości udowej zbudowana jest w dużej mierze z kości korowej o powolnym metabolizmie.
Oświadczenie:
Informacje w dziale pytania/odpowiedzi Portalu mają wartość informacyjną i nie powinny decydować o sposobie leczenia. Portal i odpowiadający nie biorą odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki medyczne, które mogły by wynikać z udzielonej informacji. Decyzje terapeutyczne podejmuje lekarz prowadzący pacjenta.
© Polski Portal Osteoporozy 2003-2020.
portal@osteoporoza.pl - www.osteoporoza.pl