Odpowiedzi ekspertów na pytania pacjentów i lekarzy - Mam refluks żołądkowy. Czy mogę zażywać preparat Bonviva raz w miesiącu?
Szukaj   
osteoporoza.pl > FAQ > Odpowiedzi ekspertów na pytania pacjentów i lekarzy > Mam refluks żołądkowy. Czy mogę zażywać preparat Bonviva raz w miesiącu?

Utwórz PDF Email Drukuj

Mam refluks żołądkowy. Czy mogę zażywać preparat Bonviva raz w miesiącu?

Data dodania:
czwartek, 26 marca 2009

Odpowiedź

Bonviva jest lekiem z grupy bisfosfonianów, który może być stosowany między innymi w postaci tabletek przyjmowanych 1 raz w miesiącu w dawce 150 mg. Dokładne badania jakim lek poddany był przed jego dopuszczeniem do stosowania w terapii osteoporozy wykazały, że jest to preparat bezpieczny i nie powoduje poważnych objawów ubocznych. Sporadycznie obserwowano również objawy niepożądane ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego. Owrzodzenia dwunastnicy, podobnie jak owrzodzenia przełyku stwierdzono jedynie u 1/1000 leczonych osób, owrzodzenia żołądka u 1/200, a zapalenia żołądka i zapalenia przełyku u 1/100 leczonych pacjentów. Częstość tych objawów, podobnie jak zgagi, nudności czy bólów w nadbrzuszu nie była większa niż u pacjentów przyjmujących placebo. Nie wykazano zwiększonego ryzyka wystąpienia objawów niepożądanych u osób z istniejącymi wcześniej zaburzeniami ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym z refluksem żołądkowo-przełykowym. Zauważono natomiast, że dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego pojawiają się nieco częściej u osób przyjmujących równocześnie niesteroidowe leki przeciwzapalne. Po wprowadzeniu leku Bonviva do aptek odnotowano jednak, że część stosujących go pacjentów zgłasza dolegliwości ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wydaje się, że przyczyną tego zjawiska jest mniej rygorystyczne, niż podczas badań klinicznych, przestrzeganie sposobu przyjmowania preparatu. Należy pamiętać, że tabletka leku Bonviva musi być przyjmowana na czczo, popijana szklanką przegotowanej wody, a po jej zażyciu nie wolno kłaść się do łóżka przed upływem 30 minut. Jest to szczególnie istotne u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym, gdyż zapobiega zarzucaniu kwaśnej treści żołądkowej i ogranicza ryzyko powstania stanu zapalnego lub owrzodzenia w dolnej części przełyku.
Oświadczenie:
Informacje w dziale pytania/odpowiedzi Portalu mają wartość informacyjną i nie powinny decydować o sposobie leczenia. Portal i odpowiadający nie biorą odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki medyczne, które mogły by wynikać z udzielonej informacji. Decyzje terapeutyczne podejmuje lekarz prowadzący pacjenta.
© Polski Portal Osteoporozy 2003-2020.
portal@osteoporoza.pl - www.osteoporoza.pl